Jsme nezisková organizace zaměřená na podporu, vzdělávání a pomoc v oblasti rodiny, manželského života a výchově dětí.

Hlavní náplní centra je organizace přednášek, seminářů, prakticky zaměřených pobytových kurzů a také vedení příprav na manželství. Dále nabízíme poradenství a pomoc v krizových situacích.

Naše historie

Jako dobrovolníci jsme se od 90. let věnovali přípravám na manželství. V roce 2002 jsme se rozhodli založit Rodinné centrum Praha a postupně se rozrůstali. Od našeho vzniku jsme ušli dlouhou cestu a v současné době máme programy nejen pro snoubence, ale i novomanžele, čerstvé rodiče i pro rodiny s dospívajícím dětmi.

Naše motivace a hodnoty

V začátcích našich manželství jsme byli doprovázeni zkušenějšími a to pro nás mělo obrovskou hodnotu. Proto i my chceme pomáhat rodinám hledat svoji cestu k naplněné a fungující rodině, překonávat životní překážky, realizovat rodinné cíle a zlepšovat partnerské a rodičovské dovednosti. Být pro rodiny oporou nám dává obrovský smysl.

Vycházíme z křesťanského prostředí, což ale neznamená, že se zaměřujeme pouze na křesťanské páry. Jsme přesvědčeni, že principy komunikace, výchovy dětí či myšlení ve zdravé a fungující rodině jsou platné pro všechny, bez ohledu na vyznání.

Financování

Jsme nezisková organizace. Náš provoz a pořádání kurzů je částečně kryt z účastnických poplatků, ale do velké míry je chod centra závislý na grantech, které jsou však poměrně nejisté. Rádi bychom šli cestou samostatné udržitelnosti, zároveň ale chceme nechat kurzy co nejvíce finančně dostupné.

Pokud Vám naše práce dává smysl, můžete nás podpořit na účet 2901081169/2010. Budeme rádi za každý pravidelný i jednorázový dar.

Nakupujete na internetu? Můžete nám přispívat přes givt. Vás nákup nebude stát ani o korunu více, ale prodejce nám z jeho provize dá malé procento.

Náš tým

Vedoucí rodinného centra

Fotografie lektora
Ing. Marie Macounová
Snoubence připravuji na manželství již od r. 1988, v rodině i v rámci projektů rodinného centra. Absolvovala jsem množství kurzů a výcviků (LAROP, Kros, Výcvik pro pomáhající profese, Terapie partnerského vztahu, 5-letý výcvik v Remediu pro skupinovou dynamiku apod.). Od roku 2011 vedu rodinné centrum a podílím se na vytváření programů, přednášek, vedení skupin a školení. Jsem spoluautorkou a lektorkou v programech: Máma a táta pro 21. století, Spokojená na mateřské, Máma se vrací do práce, První kroky na mateřské, Víkend pro mámu a dceru a mnoho dalších. Se svým manželem Pavlem máme 4 krásné dcery.

Lektoři

Fotografie lektora
Ing. Pavel Macoun
Vystudoval jsem stavební fakultu ČVUT. Jsem absolventem kurzu LAROP pro práci v pomáhajících profesích. Společně s manželkou Marií již 30 let vedeme přípravy na manželství a rodičovství. Miluji své 4 dcery, hory, moře a hru na varhany.
Fotografie lektora
Ing. Stanislava Hrušková Ph.D
Absolvovala jsem fakultu podnikohospodářskou VŠE v Praze a doktorské studium v oboru psychologie a sociologie práce. Jsem absolventkou lektorského kurzu efektivního rodičovství. V současné době pracuji jako konzultant pro projektové řízení, vedu kurzy pro rodiče a vyučuji na Mensa gymnáziu a na VŠE.
Fotografie lektora
PaedDr. Zdena Veselá
Vystudovala jsem Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Jako lektorka působím již 12 let. V současné době učím na základní škole a pracuji v programu „Máma a táta pro 21. století” a dalších programech pro snoubence. Ve volných chvílích vyrábím šperky z Fimo.
Fotografie lektora
Mgr. Eva Špinarová
Vystudovala jsem konzervatoř a hudební vědu. Miluji hru na klavír. V současnosti absolvuji pětiletý sebezkušenostní výcvik a vedu víkendy „Pro mámu a dceru” a letní pobytové kurzy s hudebním programem pro děti i dospělé.
Fotografie lektora
Bc. Lucie Smolíková
Vystudovala jsem andragogiku a pedagogiku volného času. V současné době pracuji jako koordinátorka krizového centra a jako lektorka programů „Máma a dcera, máma a syn’’ a také vedu seminář „Jak doprovázet naše děti v digitálním světě’’. Miluji výlety do lesa. Ráda sleduji dravé ptáky a chodím cvičit do Sokola.
Fotografie lektora
Mgr. Julie Žemlová
Absolvovala jsem právnickou fakultu a pedagogickou fakultu na UK. Absolvovala jsem lektorský kurz efektivního rodičovství, jsem autorkou projektu efektivního rodičovství pro rodiče a učitele, a kurzy efektivního rodičovství učím již od roku 2009. Aktuálně jsem ve 4. ročníku sebezkušenostního výcviku PCA (Přístup zaměřený na člověka, rogersovská psychoterapie). S manželem vychováváme tři děti.
Fotografie lektora
Mgr. Štěpánka Vojtěchovská
Vystudovala jsem obor psychologie/arteterapie na Jihočeské univerzitě a následně teologii/psychosociální studia na Husitské teologické fakultě v Praze, absolvovala jsem roční stáž na psychiatrické klinice, kde jsem prováděla skupinovou arteterapii. Aktuálně jsem zaměstnaná v Centru SÁMOVKA – Vhled. Absolvovala jsem základní i lektorský kurz Efektivního rodičovství, které nyní i učím. S manželem vychováváme pět dětí (nejstarší jsou trojčata).

Pečovatelé o děti

Fotografie lektora
Bc. Veronika Macounová
Fotografie lektora
Bc. Martina Nikolla
Fotografie lektora
Mgr. Kristina Macounová
Fotografie lektora
Anna Lukavská
Fotografie lektora
Klára Korčáková
Fotografie lektora
Markéta Macounová
Fotografie lektora
Michaela Mecová
Fotografie lektora
Terezie Macounová
Fotografie lektora
Barbora Macounová
Fotografie lektora
Václav Veselý
Fotografie lektora
Jakub Matějů
Fotografie lektora
Adam Smolík
Fotografie lektora
Justýn Steinbauer

Spolupráce

Od roku 2003 jsme členy Rodinného svazu (dříve Asociace center pro rodinu).

Úzce spolupracujeme se sdružením YMCA familia - Živá rodina a také s centry pro rodinu po celé České republice.

Rádi pořádáme naše akce v mateřském centru Domeček, v KCMT na Hájích, ve Strašnické farnosti a dalších.

V poslední době jsme rozšířili naší spolupraci se školami, kde aplikujeme principy Efektivního rodičovství i na vedení a práci s dětmi v prostředí školy. Spolupracujeme např. s Bratrskou školou na Praze 7.